[Podcast] #20 Naturoterapia Anny Klein-Pastuszko
25 sierpnia 2023[Podcast] #21 Lęk blokujący postęp, czyli dlaczego nadal nie podążasz ścieżką Twojej duszy
3 września 2023Poznaj i zaakceptuj siebie, czyli dlaczego warto znać siebie i jak to się ma do samoakceptacji?
Przede wszystkim dlatego, że nie możesz zaakceptować tego, czego nie znasz, albo o czym nie masz pojęcia, że w ogóle istnieje.
Samoświadomość jest pierwszym krokiem do samoakceptacji
I w ogóle dalszego rozwoju.
Świadomość tego, co myślę i czuję, co o sobie wiem, czego nie wiem, a przede wszystkim czego wiedzieć nie chcę?
Kim jestem i kim chcę być oraz co przeszkadza mi być taką, jaką chcę być?
Co sprawia, że nie jestem szczęśliwa, a co, że jestem nieszczęśliwa (i dlaczego to nie to samo?)?
Co mnie uszczęśliwia, co uspokaja, a co doprowadza do szału?
Czego chcę więcej, a czego więcej nie zniosę?
Dlaczego to takie ważne?
Bo 99% pracy nad samoakceptacją i nie tylko, bo również w terapii, czy coachingu, polega na tym, że musisz najpierw odkryć, to co jest, a czego nie ma.
I nic Ci nie przyjdzie (albo niewiele) z afirmowania siebie, swojego ciała i wyglądu, jeśli nie będziesz wiedziała, dlaczego tak bardzo siebie nienawidzisz. Dlaczego nie znosisz swoich uszu, nosa, brzucha, nóg i całej reszty?
I tak samo niewiele wyjdzie ze stawiania granic, jeśli nie odkryjesz skąd się wzięło (i że w ogóle je masz) Twoje głębokie przekonanie, że to inni muszą Cię zaakceptować najpierw, i że musisz być idealna, żeby na ich akceptację zasłużyć.
Często nie chcemy się temu przyglądać, bo to przypomina nam ból, który czułyśmy, kiedy te nasze przekonania i schematy działania powstawały. Ból odrzucenia, oceny, krytyki, wyśmiewania i wielu innych raniących i traumatycznych przeżyć.
I chociaż bronimy się przed tym, jak umiemy, to lęk i ból powinny być traktowane nie jako sygnał, by zamknąć oczy, ale by je szerzej otworzyć. Żeby zobaczyć i poznać siebie dokładnie taką, jaką jestem. I właśnie taką siebie zaakceptować – otoczyć miłością, życzliwością i czułością. Pokochać siebie w pełni.
Moje ciało i wygląd
Nasza kultura i normy społeczne nakładają na kobiety wiele presji związanej z tym, jak wyglądamy my same i jak wygląda nasze ciało. Mamy być piękne i użyteczne i mamy stosować się do wyobrażeń innych o tym, jak mamy się prezentować. Nasz wygląd jest publicznie komentowany, a my zawstydzane i poniżane niewybrednymi często uwagami.
To, co Ty czujesz i myślisz w związku z tym, jest bagatelizowane i ignorowane, a nawet wyszydzane.
I ponieważ inni uzurpują sobie prawo do decydowania o naszym ciele i wyglądzie, tak trudno nam oderwać się od tych oczekiwań i po prostu zaakceptować to, jak wyglądamy i jak wygląda nasze ciało. Nie wiemy, czego tak naprawdę pragnie i potrzebuje nasze ciało, ani jak my same chcemy wyglądać i komu się podobać. Nauczone zadowalania, chcemy się podobać wszystkim i ze strachu przed oceną, często same siebie krytykujemy najbardziej.
Trudno nam po prostu uznać to, że nasz wygląd to wyłącznie nasza sprawa i nikomu nic do tego, jaki kształt ma Twoje ciało.
Poznaj swoje ciało
Dlatego, aby móc zaakceptować swoje ciało i wygląd warto najpierw dowiedzieć się i poznać, jak Ty sama postrzegasz siebie i jak traktujesz siebie w kontekście swojego wyglądu.
Jak odczuwasz swoje ciało? Czy zwracasz uwagę na sygnały, jakie wysyła Ci Twoje ciało? Czy czujesz głód, pragnienie, zmęczenie, ból? czy jesteś świadoma tych sygnałów i reagujesz na nie?
Jaki masz obraz siebie? Czy zdarza ci się przepraszać otoczenie za to, jak wyglądasz? Czy sama krytykujesz siebie, swój rozmiar, wygląd, zanim mogliby zrobić to inni?
Co mówisz do swojego ciała? Co się dzieje, kiedy widzisz swoje odbicie rano w lustrze? Czy w myślach (lub na głos) krytykujesz siebie za włosy, cerę, a może za ramiona czy nogi?
Jak traktujesz fizjologiczne potrzeby swojego ciała? Czy zaspokajasz te potrzeby od razu, czy raczej je bagatelizujesz. A może notorycznie je ignorujesz, tak jakbyś chciała ukarać swoje ciało?
Czy są jakieś części ciała, których się wyrzekłaś? Czy omijasz je wzrokiem, kiedy przeglądasz się w lustrze?
Zaakceptuj swoje ciało
Kiedy już wiesz, jak traktujesz swoje ciało i jak podchodzisz do swojego wyglądu, możesz zmieniać to krok po kroku, a dzięki temu zaakceptować siebie bardziej.
Jak możesz to zrobić?
Wdzięczność – doceń swoje ciało nie za to, jak wygląda, albo nie tylko za to, ale również za to, co potrafi. Np. swoje nogi za to, że są silne i mogą cię “zaprowadzić” tam, gdzie tylko chcesz.
Przestań się porównywać – idealne ciało istnieje tylko w fotoszopach korektorów w magazynach modowych 😉 Twoje ciało jest doskonałe w swojej niedoskonałości właśnie takie, jakie jest.
Życzliwość – okaż swojemu ciału i sobie troskę, czułość i uwagę, za tą całą pracę i wysiłek, jaki wykonujesz każdego dnia po prostu żyjąc.
Jestem tu i kocham cię – stań przed lustrem i powiedz sobie kocham Cię moje ciało takie jakie jesteś. Jeśli dasz radę, zrób to na głos. Jeśli nie, na początek wystarczy, że o tym pomyślisz lub pomyślisz, że mogłabyś pomyśleć.
Moja tożsamość
czyli to kim naprawdę jesteś i kim chcesz być?
Tożsamość to wizja tego kim jesteś i jaka jesteś. Może ona obejmować różne aspekty, takie jak przekonania, wartości, przynależność kulturowa, orientacja seksualna, płeć, narodowość, etniczność, religia, status społeczny i wiele innych czynników.
Jest ona indywidualna i subiektywna dla każdej osoby. I, co najważniejsze, masz pełne prawo określać swoją własną tożsamość i wybierać, co Cię identyfikuje.
Na poczucie tożsamości wpływają też osobowość i charakter. Kształtują one nasze przekonania, wartości i preferencje, które są częścią naszej tożsamości. Również nasze działania i relacje z innymi ludźmi, wynikające z naszej osobowości i charakteru, co ma wpływ na to, jak postrzegamy samych siebie i jak jesteśmy postrzegani przez innych.
Ponadto, wiele innych czynników może wpływać na tożsamość, takich jak doświadczenia życiowe, kultura i społeczeństwo, a przede wszystkim normy, wartości, tradycje i oczekiwania społeczne wpajane nam przez środowisko. A także relacje z innymi ludźmi, takie jak rodzina, przyjaciele, współpracownicy, partnerzy.
Tożsamość jest niezwykle złożonym i indywidualnym konstruktem, a wpływające na nią czynniki mogą się różnić dla różnych osób. Każdy ma unikalny zestaw doświadczeń, cech osobowości, charakteru i wpływów społecznych, które kształtują jego tożsamość.
Poznaj swoją tożsamość
Poznanie swojej tożsamości to proces, który w zasadzie trwa przez całe życie. Bo to kim jesteś nie jest stałą Plancka, ale wręcz przeciwnie jest zmienną zależną od tego, co Ci się w życiu przydarza.
Jak zatem można poznać własna tożsamość?
Samorefleksja: Zadawanie sobie pytań z gatunku “kim jestem? kim chcę być? jaka chcę być?, a także badanie swoich przekonań, wartości, marzeń i celów, czyli przyglądanie się temu, co jest dla Ciebie ważne i czego oczekujesz od siebie i innych.
Zainteresowania i pasje: Zadaj sobie pytanie, co naprawdę sprawia ci radość i czym chciałbyś się zajmować w wolnym czasie.
Samotność i czas dla siebie: Znajdź chwilę tylko ze sobą. To może być medytacja, prowadzenie pamiętnika lub po prostu spokojna chwila refleksji i zadawaj sobie wówczas pytania z punktu pierwszego.
Obserwacja siebie: Zwracaj uwagę na to, jak reagujesz na różne sytuacje i jakie działania podejmujesz. Możesz także poprosić bliskie osoby, takie jak rodzina i przyjaciele, o udzielenie szczerego feedbacku na temat Twoich unikalnych cech.
Doświadczenia życiowe: Zastanów się, przed jakimi wyzwaniami dotychczas stawała i czego doświadczyłaś, zarówno w sensie pozytywny, jak i negatywnym i jakie lekcje wyniosłaś z tych doświadczeń.
Rozwój osobisty: Czytaj książki, uczestnicz w warsztatach, rozmawiaj z innymi ludźmi o ich doświadczeniach. Poszukaj możliwości rozwoju w obszarach, które cię interesują.
Terapia: Jeśli Twoje myśli i uczucia związane z tym, kim jesteś i jaka jesteś uniemożliwiają Ci codzienne funkcjonowanie, warto skonsultować się ze specjalistą i skorzystać ze stałego wsparcia.
Zaakceptuj swoją tożsamość
Kiedy już wiesz (przynajmniej mniej więcej), kim chcesz być, jaka chcesz być i do czego dążysz w życiu, łatwiej Ci zaakceptować te aspekty swojej tożsamości, osobowości, czy charakteru. I jesteś w stanie docenić siebie taką, jaką jesteś, zarówno wobec swoich mocnych stron, jak i słabości.
Jest to proces, w którym godzimy się z tym, kim jesteśmy, i nie próbujemy się zmieniać, aby dopasować się do oczekiwań innych osób czy społeczeństwa. Oznacza to, że rozumiesz swoje wnętrze, swoje potrzeby i pragnienia oraz stawiasz sobie na pierwszym miejscu. Jest przejściem z poziomu nienawiści na poziom miłości i szacunku dla siebie.
Akceptacja swojej tożsamości pozwala Ci żyć bardziej autentycznie, być szczęśliwą z tym, kim jesteś i wykorzystywać swój pełny potencjał.
Jak możesz zaakceptować swoją tożsamość?
Pisanie: Prowadzenie pamiętnika lub dziennika może pomóc w zrozumieniu swoich myśli, uczuć i doświadczeń oraz zaakceptowaniu tego kim jesteś i jaka jesteś. Istotny jest tutaj jeden warunek – piszesz to, co samo przychodzi, bez oceniania i redagowania, a przede wszystkim krytykowania siebie za to, co napisałaś.
Uważność i medytacja: w tych praktykach skoncentruj się na obserwowaniu swoich myśli, emocji i ciała bez osądzania czy oceniania.
Ustalenie tego, co dla Ciebie ważne: Zastanów się nad swoimi wartościami i celami życiowymi. Przyjrzyj się, czy są one zgodne z tym, kim naprawdę jesteś i czego pragniesz.
Wizualizacja: Wyobrażaj sobie siebie jako osobę, która jest w pełni zaakceptowana i kocha sama siebie. Stwórz obraz w swojej głowie, w którym doświadczasz takiej akceptacji i miłości.
Wyraź siebie: Szukaj sposobów na wyrażenie siebie i swojej tożsamości. Może to być przez sztukę, muzykę, taniec, pisanie czy jakiekolwiek inne działanie kreatywne. Pozwól sobie na swobodne wyrażanie swoich myśli i emocji.
Zapytaj innych: zadaj pytanie o to, jak Cię widzą inni – znajomi, przyjaciele, rodzina. Możesz być zaskoczona ich pozytywnym feedbackiem, szczególnie jeśli masz wrażenie, że wszyscy Cię oceniają i krytykują 🙂
Wdzięczność: Codziennie notuj to, za co jesteś wdzięczna w swoim życiu, w szczególności za to, jak to kim jesteś pomaga Ci spełniać Twoje marzenia, pragnieania i realizować wartości i cele.
Poznanie i zaakceptowanie swojej tożsamości ma znaczący wpływ na jakość naszego życia. Jesteś bardziej autentyczna i szczera, pewna siebie i niezależna od oczekiwań społecznych czy kulturowych. Potrafisz też budować wartościowe relacje oparte na zaufaniu i asertywności.
W ramach wakacyjnego wyzwania mailowego “Poznaj i zaakceptuj siebie tego lata” otrzymasz ode mnie krótkie zadania, które pomogą dowiedzieć się więcej o sobie i zaakceptować siebie bardziej.
Nadal możesz dołączyć!
Moje zasoby
czyli to co wiesz, umiesz, potrafisz i jak to wykorzystujesz?
Kolejny obszar samoakceptacji to zasoby. Czym zatem one są?
To wszystkie Twoje umiejętności, wiedza i wykształcenie, kompetencje miękkie i twarde, doświadczenie zawodowe i życiowe, ale także takie Twoje cechy jak determinacja i zaangażowanie, kreatywność i elastyczność. I jeszcze wiele innych wartości, które posiadasz.
Szczerze mówiąc to Ty, jako całość, jako osoba, jesteś najważniejszym zasobem jaki posiadasz. A w połączeniu z Twoim osobistym potencjałem, czyli możliwościami, które ułatwiają Ci osiągnięcie sukcesu, rozwoju oraz realizacji swoich marzeń i celów, jesteś w stanie osiągnąć bardzo wiele.
Niestety często, nie tylko nie uświadamiamy sobie swoich zasobów i potencjału, ale wręcz je odrzucamy. Uważamy, że nasze talenty, umiejętności i doświadczenia nie są wystarczająco wartościowe, a przez to my same nie jesteśmy wystarczająco dobre.
Dzieje się tak dlatego, że zbyt mocno skupiamy się na swoich słabościach i brakach. Jesteśmy wobec siebie nadmiernie krytyczne i wymagające, a na dodatek uważamy, że to, co robimy musi być perfekcyjne (chociaż nie wymagamy tego od nikogo innego). No i zbyt chętnie porównujemy się z innymi, sądząc, że to Ci inni są lepsi od nas i posiedli prawdziwą wartość.
Takie strategie zachowania i postępowania mają dla nas bardzo negatywne skutki takie, jak: niskie poczucie własnej wartości i samoocena, brak pewności siebie, motywacji, odwagi i wiary w swoje możliwości.
Poznaj swoje zasoby
Pierwszym krokiem do zmiany tej sytuacji jest poznanie swoich zasobów i uświadomienie sobie swojej wartości oraz nazwanie tego, co mam, wiem i umiem.
Mam dla Ciebie kilka pomysłów, jak to zrobić:
Zrób listę: wypisz wszystko, to czego nauczyłaś się w trakcie swojej nauki oraz tego, co umiesz. Nawet takie z pozoru banalne umiejętności, jak dzierganie na drutach, albo nietypowe, jak patent sternika się liczą 🙂
Zapytaj innych: zapytaj osoby, które Cię znają i są Ci życzliwe o to, jakie Twoje mocne strony dostrzegają. Osobom postronnym, nawet jeśli to Twoi bliscy, często łatwiej zauważyć i docenić nasze zasoby, których same możemy nie dostrzegać.
Przeanalizuj swoje sukcesy i porażki: zastanów się,, jakie umiejętności, wiedza i cechy przyczyniły się do twojego sukcesu. A w porażkach sprawdź, co mimo wszystko szło Ci dobrze, wbrew temu, że całość nie zakończyła się powodzeniem.
Zrób test: istnieje wiele testów i narzędzi, które pomagają nam uświadomić sobie swoje kompetencje. W internecie jest ich dużo – płatnych i bezpłatnych. Na pewno znajdziesz coś dla siebie 🙂
Ja mogę polecić Ci dwa:
Bezpłatny test 16Personalities oraz płatne badanie CliftonStrengths® (znane jako talenty Gallupa)
O tym jak poznać swoje zasoby, talenty, czy umiejętności mówiłam także podczas #LIVEzRozwojowąZmianą pt. Mapa mocnych stron.
Uświadomienie sobie swoich zasobów, czyli tego co mam, wiem i umiem, niesie ze sobą wiele korzyści. Kiedy wiesz, co potrafisz i w czym jesteś dobra, jesteś pewniejsza siebie i ufasz, że sobie poradzisz w różnych sytuacjach. Dzięki temu skuteczniej i łatwiej podejmujesz decyzje i z większym spokojem podchodzisz do wyzwań i problemów. W większym też stopniu jesteś gotowa wykorzystać swój potencjał, nie zżera Cię prokrastynacja i stres, częściej podejmujesz i przejmujesz inicjatywę.
I, co najważniejsze, budujesz swoje poczucie wartości, samoocenę i samoakceptację. Bo, kiedy jesteś świadoma swoich osiągnięć, umiejętności i wartości, masz mocniejsze fundamenty do budowania pozytywnego obrazu siebie, pomimo swoich braków i niedoskonałości. Bo wiesz, że te “braki” z nawiązką nadrobisz swoimi mocnymi stronami.
Zaakceptuj swoje zasoby
Jak możesz zaakceptować swoje zasoby, a nie tylko uświadomić sobie ich istnienie?
Chwal się: przed innymi, ale, co najważniejsze, także sama przed sobą. Zauważaj swoje sukcesy i osiągnięcia. Dobrą praktyką jest założenie tzw. “słoika sukcesów” i wrzucanie do niego codziennie małej karteczki, na której zapiszesz to, co zrobiłaś dobrze, a nawet świetnie.
Doceniaj siebie: regularnie doceniaj swoje osiągnięcia, zarówno małe, jak i duże. Nie omijaj też porażek, ale zamiast skupiać się wyłącznie na tym, co poszło źle, postaraj się dostrzec w nich także to, co zrobiłaś dobrze, wykorzystując swoje zasoby.
Działaj po swojemu: nie staraj się za wszelką cenę dopasować do jakiegoś utartego schematu działania i umów społecznych. Np. jeśli tobie najlepiej pracuje się w nocy, a śpi w dzień – po prostu tak rób, nie oglądając się na to, że cały świat ma inaczej.
Przekuj braki w zasoby: zastanów się jak możesz wykorzystać to co potrafisz, żeby nadrobić to, czego nie potrafisz, zamiast na siłę uzupełniać braki. Naukowcy dowiedli, że rozwijanie swoich mocnych stron daje o wiele lepsze efekty niż nadrabianie słabości.
Poznanie i zaakceptowanie swoich zasobów ma wiele niezaprzeczalnych, pozytywnych skutków. Dlatego warto poświęcić chwilę na uświadomienie ich sobie i zaakceptowanie siebie i swojego unikalnego potencjału.
Dlatego w ramach wakacyjnego wyzwania mailowego “Poznaj i zaakceptuj siebie tego lata” przygotowałam krótkie zadania, które pomogą dowiedzieć się więcej o sobie i zaakceptować siebie bardziej.
Nadal możesz dołączyć!
Moja rzeczywistość
czyli to, jakie znaczenia nadajesz temu, co cię otacza i spotyka.
Pojęcie rzeczywistości odnosi się do tego, jak doświadczasz świata, który Cię otacza. Obejmuje ona zarówno zewnętrzne aspekty, takie jak fizyczne otoczenie, obiekty, zdarzenia i relacje społeczne, jak i wewnętrzne aspekty, takie jak myśli, emocje, przekonania i osobiste doświadczenia.
Najważniejsze jest to, że to ty sama kształtujesz swoją rzeczywistość, nadając znaczenie temu co Cię spotyka. Każdy człowiek ma swój unikalny sposób postrzegania rzeczywistości, który wynika z jego indywidualnych doświadczeń, wartości, kultury, wiedzy i przekonań, ale także z postrzegania zmysłowego, interpretacji i rozumienia świata. I dlatego Twoja rzeczywistość zmienia się razem z Tobą oraz pod wpływem tego, co w danej chwili myślisz i czujesz.
Przez to pojawiają się błędy, iluzje i złudzenia, wywoływane przez Twoje subiektywne odczucia. Czynniki takie jak przekonania, uprzedzenia, emocje czy wpływ mediów znacząco wpływają na to jak postrzegasz i rozumiesz rzeczywistość oraz prowadzi do różnic w interpretacji świata przez różne osoby.
Nie zawsze łatwo jest nam zaakceptować naszą rzeczywistość. Dzieje się tak dlatego, że rzeczywistość nie zawsze (a czasem bardzo rzadko) odpowiada naszym oczekiwaniom. A to dodatkowo nakręca stres, którego i tak mamy w swoim życiu za dużo. Niezadowolenie z obecnej sytuacji i ciągłe myślenie o tym, jak powinno być inaczej, wywołuje napięcie emocjonalne i utrzymuje nas w stanie napięcia i niepokoju.
Natomiast zaakceptowanie tego, jak jest, pomaga zbudować wewnętrzną równowagę i z większym spokojem przyjmować kolejne zmiany losu. Nie jest to równoznaczne z biernością wobec tego, co Ci się przydarza, ale po prostu – przestajesz się kopać z koniem i płynąć pod prąd, a w zamian wykorzystujesz okazje, żeby ułożyć sprawy po swojej myśli.
Poznaj swoją rzeczywistość
Aby jednak zaakceptować rzeczywistość taką, jaka jest tu i teraz, warto najpierw ją poznać i zrozumieć to, w jaki sposób kształtujesz swoją rzeczywistość.
Jak to zrobić?
Konfrontacja oczekiwań z rzeczywistością: Czyli zastanów się, jak wygląda Twoje życie, a jakie masz oczekiwania? Jak bardzo różnią się od siebie? Czy Twoje oczekiwania są realne tu i teraz? Czy robisz cokolwiek, żeby oczekiwania stały się rzeczywistością?
Pytaj siebie: Jak jest teraz? Co takiego dzieje się ze mną i w moim życiu? Jak chcę, żeby było? Po co tego chcę? Co mogę zrobić, żeby była tak, jak tego chcę (poza samym chceniem 😉 )?
Zmartwienia: Czym się martwisz? Co myślisz o przyszłości? Jakie jest Twoje nastawianie do tego, co może się zdarzyć? Czego się boisz, a co budzi Twoje nadzieje na sukces?
Rozpamiętywanie: Jak mocno siedzisz w przeszłości, zastanawiając się co by było gdyby? Wałkując w głowie co ktoś zrobił i/lub powiedział i co Ty zrobiłaś i/lub powiedziałaś? I jaki to miało wpływ na Twoje życie?
Wymiana: Dziel się swoimi myślami, uczuciami i doświadczeniami z innymi i przyglądaj się ich spojrzeniu na Twoją rzeczywistość. Mogą oni dostarczyć Ci cennych informacji, które pomogą Ci zrozumieć jak jest i dlaczego właśnie tak.
Zaakceptuj swoją rzeczywistość
Poznanie swojej rzeczywistości to pierwszy krok do jej akceptacji. Dzięki temu będziesz sobie lepiej radzić z trudnościami i przeciwnościami losu. Z większym spokojem i elastycznością będziesz podchodzić do zmian, a zmienna życie już nie będzie tak wykolejać twoich planów, bo zawsze będziesz ją uwzględniać.
Akceptacja rzeczywistości pomoże Ci rozwinąć się i czerpać więcej radości i satysfakcji z życia. Co może Ci pomóc zaakceptować rzeczywistość?
Uznaj fakty: nie zaprzeczaj temu co obiektywne, nie walcz z nimi. W zamian postaraj się dostosować do nich i tego, co z nich wynika. Np. zamiast narzekać na pogodę, po prostu ubierz się odpowiednio do niej.
Pogódź się ze zmianami: zmiany w życiu są nieuniknione. Nawet jeśli Ty postanowisz się nigdy nie zmieniać, świat wokół Ciebie ewoluuje. Zamiast się na to złościć, sprawdź, co dla siebie możesz wyciągnąć z tej zmiany.
Skup się na tym, co zależy od Ciebie i odpuść to, co jest poza twoją kontrolą: Istnieją aspekty rzeczywistości, na które nie masz wpływu. Nie możesz zmienić pewnych sytuacji czy innych ludzi, ale zawsze możesz zmienić swoje podejście i reakcje na nie. (O strefie wpływu i kontroli mówiłam w odcinku 11 podcastu Rozwój z Poziomu Miłości pt. “Poczucie wpływu”)
Nadaj pozytywne znaczenie: to jak postrzegamy fakty i doświadczenia w 100% zależy od nas i od tego, jakie nadamy temu znaczenie. Dlatego postaraj się zawsze dostrzegać jasną stronę mocy.
Skup się na tym, co jest możliwe: Zamiast koncentrować się na tym, czego Ci brakuje, skup się na tym, co jest możliwe i dostępne teraz oraz jak możesz korzystać z obecnej sytuacji, jakie ma ona pozytywne aspekty i jakie możliwości Ci daje.
Wdzięczność: w każdej sytuacji znajdziesz coś, za co możesz być wdzięczna. Chociaż nie zawsze jest łatwo zobaczyć. Mimo wszystko staraj się dostrzegać to, za co możesz podziękować – sobie, innym, czy wszechświatowi.
Poznanie i akceptacja rzeczywistości niesie ze sobą wiele korzyści dla rozwoju osobistego, zdrowia emocjonalnego i ogólnego dobrostanu. Dlatego w ramach wakacyjnego wyzwania mailowego “Poznaj i zaakceptuj siebie tego lata” przygotowałam krótkie zadania, które pomogą dowiedzieć się więcej o sobie i zaakceptować siebie bardziej.
Moja relacja ze sobą
czyli to, jak Ty sama siebie traktujesz.
Relacja z samą sobą odnosi się do sposobu, w jaki postrzegasz siebie oraz rozumiesz swoje emocje, myśli i zachowania. Obejmuje także Twoją zdolność do autorefleksji, samopoznania i akceptacji siebie taką, jaką jesteś. Zarówno pozytywnych, jak i negatywnych aspektów osobowości i doświadczeń życiowych.
Określa również sposób w jaki nawiązujesz interakcje z samą sobą oraz innymi ludźmi i otoczeniem. W tym kontekście relacja ze sobą oznacza świadomość swoich potrzeb, granic, celów i wartości, które pomagają Ci budować zdrowe i satysfakcjonujące relacje z innymi.
Relacja ze sobą jest również mocno związana z pewnością siebie i zdolnością do zaakceptowania miłości i wsparcia innych ludzi. Ponad to osoby, które mają zdrową relację ze sobą, często radzą sobie lepiej z wyzwaniami życia, mają lepsze zdrowie psychiczne i mogą lepiej radzić sobie z relacjami z innymi.
- Budowanie zdrowej relacji ze sobą jest niezwykle ważne z wielu powodów:
lepiej radzisz sobie ze stresem, lękiem, depresją i innymi problemami emocjonalnymi, - podejmujesz bardziej świadome i spójne decyzje w życiu, które są zgodne z Twoimi wartościami,
- bardziej otwarcie wyrażasz siebie, dbasz o swoje emocje, potrzeby i pragnienia,
Twój krytyk wewnętrzny i ego nie kierują Twoim życiem, - czujesz się bardziej kompetentna, pewna siebie i zmotywowana, z większą łatwością podejmujesz wyzwania i dążysz do sukcesu,
- jesteś bardziej kreatywna, chętniej eksplorujesz nowe pomysły i rozwiązujesz problemy, bez obawy o to, co powiedzą inni.
Budowanie zdrowej relacji ze sobą, jest fundamentem, na którym budujemy swoje relacje z innymi i realizujemy swoje cele. Dlatego warto inwestować w rozwijanie pozytywnego podejścia do siebie i pracę nad umacnianiem zdrowej relacji ze sobą. Pierwszym krokiem jest oczywiście rozpoznanie, jaka ta relacja jest.
Poznaj swoją relację ze sobą
Jak zatem możesz poznać swoją relację ze sobą?
Jak traktujesz siebie? To może być najtrudniejszy i jednocześnie najważniejszy moment w Twoim procesie samoakceptacji – spojrzenie sobie w oczy o odpowiedzenie sobie na pytanie: Czy traktujesz siebie jak najgorszego wroga i ostatniego śmiecia? Czy jesteś dla siebie dobra?
Przyjrzyj się swojemu przeżywaniu: Poziom przeżywania to emocje, odczucia w ciele, niekontrolowane myśli i fantazje. Co robisz kiedy dzieje się coś dla Ciebie nieprzyjemnego i/lub trudnego? Dajesz temu miejsce, udajesz że nie istnieje, czy zamiatasz pod dywan?
Poznaj swój wewnętrzny świat: o czym marzysz i czego pragniesz w głębi swego serca i duszy? Co jest dla Ciebie najważniejsze na świecie?
Poznaj swoje wewnętrzne dziecko: wiele mechanizmów odpowiadających za to, że teraz nie akceptujemy siebie, powstało kiedy byłysmy małe. Sprawiają, że nie możemy dorosnąć i zbudować dobrej relacji ze sobą. Spróbuj odkopać swoje lęki i przekonania i przyjrzyj się temu, jak wpływają na to, jak traktujesz samą siebie.
Terapia lub wsparcie profesjonalisty: W niektórych przypadkach budowanie dobrej relacji ze sobą, czy nawet przyjrzenie się jej, może być dla nas samych za trudne. Ze względu na przeżycia, doświadczenia i traumy z jakimi się wiążą. Warto wówczas skorzystać z pomocy terapeuty, psychologa lub coacha, którzy pomogą w procesie samopoznania i rozwoju relacji ze sobą.
Uczestnictwo w warsztatach rozwoju osobistego: Wzięcie udziału w warsztatach, szkoleniach lub zajęciach dotyczących rozwoju osobistego, może pomóc Ci otworzyć Twoją wewnętrzną księgę i dostarczyć Ci ogromu wiedzy o sobie samej.
Zaakceptuj swoją relację ze sobą
Zapewne spotkałaś się ze słowami, że relacja ze samą sobą to najważniejsza relacja, jaką możesz zbudować w swoim życiu. I aby to zrobić, niezbędne jest zobaczenie i zaakceptowanie tego, jaka ta relacja w tym momencie jest i rozpoczęcie pracy nad jej uzdrowieniem (jeśli nie jest zdrowa).
Zaakceptowanie swojej relacji ze sobą może przynieść wiele korzyści, które wpłyną pozytywnie na Twoje życie. Oto kilka z nich:
- Twój wewnętrzny spokój i poczucie wartości nie będzie już tak mocno zależało od zewnętrznych czynników.
- lepiej zrozumiesz swoje potrzeby i będziesz odpowiednio na nie reagować.
- będziesz bardziej świadoma swoich emocji i potrafiła wyrażać je adekwatnie do sytuacji,
- będziesz bardziej szczera i autentyczna,
- odczujesz większą satysfakcję z życia i większe poczucie szczęścia,
- w twoim życiu zagości spokój i równowaga wewnętrzna.
To jak wygląda Twoja relacja ze sobą, poznałaś w pierwszej części, teraz czas na akceptację.
Jak możesz zaakceptować swoją relację ze sobą i siebie w tej relacji?
Spędzaj czas sama ze sobą: naucz się czerpać przyjemność i satysfakcję z tego, że jesteś sama od czasu do czasu. Przyzwyczaj się do tego, że jesteś tylko Ty i że to nie oznacza samotności. Dzięki temu nie będziesz się bała tego stanu, a wręcz przeciwnie, nauczysz się czerpać z niego korzyści i radość.
Mów do siebie i o sobie dobrze: staraj się stopniowo zmieniać swoje słownictwo i ton, jakim się do siebie samej zwracasz. Postaraj się również dbać o to, jak mówisz o sobie do innych – to, że zmieszasz się z błotem, zanim zrobi to ktoś inny, nie uchroni cię przed przykrymi uczuciami. Bo atak na samą siebie, nie jest najlepszą obroną przed oceną. Wręcz przeciwnie pokazuje innym, że mogą Cię traktować równie źle, jak Ty sama to robisz.
Dotrzymuj obietnic, które sobie dałaś: pokaż sobie, że możesz sobie ufać i na sobie polegać. Wówczas nie będziesz musiała szukać tych wartości na zewnątrz.
Jesteś ważna: uznaj za fakt i oczywistość, że to Ty jesteś najważniejszą osobą w swoim życiu – w końcu jesteś ze sobą od narodzin, aż do śmierci. I pamiętaj, że to nie ma nic wspólnego z egoizmem. Wręcz przeciwnie – będziesz wówczas potrafiła wybrać osoby, które są naprawdę dla Ciebie ważne i które pomagają Ci budować Twoją wartość, bez lęku i wstydu.
Naucz się mówić “nie”: Kiedy mówisz komuś lub czemuś “tak”, to wtedy zawsze mówisz sobie “nie”. To oczywiście nie oznacza, że już nigdy nie możesz się na nic zgodzić. Chodzi o to, żebyś zwracała uwagę na to, na co pozwalasz i robiła to bardziej świadomie. I wybierała to, co jest naprawdę DLA CIEBIE ważne, a nie z lęku przed oceną lub odrzuceniem.
Pamiętaj, że akceptacja siebie jest procesem, który często wymaga czasu, determinacji i zaangażowania. Jednak warto inwestować w rozwijanie pozytywnej relacji ze sobą, ponieważ ma to ogromne znaczenie dla Twojego zdrowia psychicznego i ogólnego dobrostanu emocjonalnego.
Moje relacje w związku
czyli to jak akceptujesz siebie i jak pozwalasz traktować się drugiej osobie w związku
Akceptacja siebie jest jednym z fundamentów szczęśliwego i trwałego związku. Niezależnie od tego, czy dopiero rozpoczynasz budowanie relacji czy jesteś w długotrwałym związku, umiejętność akceptacji samego siebie oraz partnera/ki odgrywa kluczową rolę w budowaniu zdrowej relacji.
Związek to nie tylko romantyczna miłość i wzajemne oddanie, ale także proces poznawania siebie nawzajem w najgłębszych aspektach. A dążenie do akceptacji samego siebie jest nieodłącznym elementem tego procesu. To głębokie i autentyczne zrozumienie siebie, uznanie oraz szanowanie swoich cech, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych, bez krytyki i oceniania siebie zbyt surowo. To także gotowość do przyjęcia swojej tożsamości, emocji, potrzeb i marzeń z pełnym zaufaniem do samej siebie oraz otwarte dzielenie się swoją prawdziwą naturą, bez obawy przed osądzaniem czy odrzuceniem.
Akceptacja siebie w związku pomaga budować intymność. Gdy nie boisz się okazywać swoich uczuć, potrzeb i marzeń, otwierasz drogę do głębszej komunikacji, opartej na szczerości, wsparciu i życzliwości.
Ponad to akceptacja siebie pomaga lepiej rozumieć i akceptować naszego partnera. Gdy jesteśmy w zgodzie ze sobą i swoimi emocjami, łatwiej jest nam zrozumieć, że nasz partner/ka także ma swoje lęki, wątpliwości i wady. Zamiast oceniać lub próbować zmieniać drugą osobę, akceptacja pozwala nam podejść do partnera z empatią i szacunkiem.
I w końcu – akceptacja pomaga unikać toksycznych wzorców zachowań w związku. Gdy masz trudności z akceptacją swojej tożsamości, możesz skłaniać się ku zależności emocjonalnej od partnera/ki lub utrzymywać niezdrowe relacje, szukając potwierdzenia swojej wartości w oczach drugiej osoby. Akceptacja siebie oznacza, że nie musisz polegać na drugim człowieku, aby poczuć się kochana i ważna.
Brak samoakceptacji w związku może mieć wiele negatywnych skutków. Na przykład:
- uzależnienie emocjonalne, czyli ciągła potrzeba zewnętrznego potwierdzenia i wsparcia ze strony drugiej osoby,
- brak zaufania – do siebie i drugiej osoby,
- przekonanie o tym, że nie zasługuje się na miłość i uwagę, jaką ofiarowuje Ci druga osoba,
- potrzeba ciągłego potwierdzania swojej wartości i atrakcyjności od partnera,
- niezdrowa zazdrość wywołana poczuciem zagrożenia w związku, przez co możesz stać się nadmiernie zazdrosna i podejrzliwa, wyobrażając sobie, że partner/ka szuka kogoś lepszego,
- brak asertywności, czyli trudności z wyrażaniem swoich potrzeb i granic w związku. Przez co możesz godzić się na rzeczy, których nie chcesz, i stawiać na drugim miejscu swoje własne pragnienia i potrzeby.
Poznaj swoje relacje w związku
Jak zatem możesz poznać siebie i to jak akceptujesz siebie w związku z drugim człowiekiem?
Poznaj swoje potrzeby: zastanów się i odpowiedz sobie na pytanie “czego potrzebuję od drugiej osoby?” A potem poszukaj sposobów na to, jak sama możesz zaspokoić swoje potrzeby.
Obserwuj siebie: zastanów się, jak zachowujesz się w związku i jak pozwalasz się traktować. Czy jesteś otwarta na komunikację, czy może unikasz trudnych tematów? Czy potrafisz wyznaczać swoje granice i sama ich strzec, czy oczekujesz raczej, że to druga osoba “domyśli się” i zmieni, i zacznie traktować Cię z szacunkiem.
Spójrz w przeszłość: jak wyglądały Twoje wcześniejsze relacje i relacje osób z Twojego najbliższego otoczenia? Jakie punkty wspólne widzisz? Jak Ty traktowałaś siebie w tych związkach? Jak pozwalały się traktować ważne dla Ciebie osoby, które obserwowałaś?
Stwórz nowy wzór: jak chciałabyś, aby wyglądał twój wymarzony związek? Jak chciałabyś się w nim zachowywać i jak chciałabyś, aby traktował Cię Twój partner/ka?
Skorzystaj ze wsparcia: Jeśli masz trudności z zdiagnozowaniem swojego poziomu samoakceptacji, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, jak terapeuty, psychologa, czy coacha, który może pomóc Ci zrozumieć Twoje emocje i myśli oraz wspierać Cię w procesie samoakceptacji.
Zaakceptuj siebie w swoim związku
Kiedy już wiesz, jak wyglądają Twoje relacje i jak chciałabyś, żeby wyglądał Twój wymarzony związek, możesz przejść do kolejnego etapu, czyli pracy nad samoakceptacją w związku.
Jak zaakceptować siebie w relacji z ukochaną osobą?
Zacznij od siebie: lubimy przerzucać odpowiedzialność na innych. Wiadomo – tak jest łatwiej i wygodniej. Niestety jeśli oczekujesz, że to ktoś inny zmieni Twój związek i zacznie Cię traktować tak, jak tego chcesz, mam złą wiadomość. Na 99% nigdy się tego nie doczekasz, jeśli Ty sama nie podejmiesz działania. Zacznij traktować siebie tak, jak chcesz być traktowana, a inni wkrótce zaczną Cię naśladować
Przestań zaprzeczać faktom: jeśli w twoim związku źle się dzieje, najwyższa pora spojrzeć faktom w oczy i przestać udawać, że wszystko jest w porządku. Kiedy przestaniesz ukrywać fakty i pozwolisz, by prawda ujrzała światło dzienne, przestaniesz żyć w iluzji. Zrezygnujesz z tłumaczenia siebie i swojego partnera/ki, że przecież w każdej parze tak się dzieje i przestaniesz czekać, że jakoś samo się ułoży.
Praktykuj otwartość na siebie: skoncentruj się na tym, co czujesz i czego potrzebujesz. Uznaj swoje prawo do tego i zacznij samodzielnie dbać o siebie. Kiedy już się tego nauczysz, łatwiej będzie Ci wyrazić swoje oczekiwania i potrzeby wobec drugiej osoby w sposób asertywny. A jednocześnie nie będziesz uzależniona od niej pod tym względem.
Porzuć iluzje: książęta na białych koniach istnieją tylko w bajkach, a i to niekoniecznie. Dlatego przestań karmić się toksycznymi fantazjami o idealnym facecie, z którym w końcu będziesz szczęśliwa, kochana i akceptowana.
Zaakceptuj swojego partnera/kę: w akceptacji siebie bardzo ważne jest, aby pozwolić innym być innymi. Ta akceptacja oczywiście nie oznacza, że masz zgadzać się na przemoc i manipulacje, których może się dopuszczać druga osoba. Akceptacja oznacza przyjęcie do wiadomości, że taka jest prawda, a twoim zadaniem nie jest ratować i uzdrawiać drugiego człowieka, ale ratować i uzdrawiać przede wszystkim siebie.
Kiedy zaakceptujesz siebie zobaczysz, jak Twój związek “sam” się zmienia. Bez presji, wymagań i nierealnych oczekiwań wobec siebie i twojego partnera/ki. W zamian zaś dostaniesz miłość, wsparcie, życzliwość i akceptację. Chociaż czasem będziesz musiała zakończyć związek z osobą, która nie podąża za Tobą i Twoimi zmianami i zacząć nowy – zbudowany już na zdrowych fundamentach samoakceptacji.
Moje relacje z rodziną i przyjaciółmi
czyli to jak funkcjonujesz w relacjach z bliskimi
Akceptacja siebie w relacjach z rodziną i przyjaciółmi to proces, w którym jesteś w stanie zrozumieć, docenić i pokochać siebie taką, jaką jesteś, niezależnie od opinii i oczekiwań Twoich bliskich. Obejmuje to akceptowanie swoich cech, wyborów, ograniczeń, sukcesów i porażek, a także umiejętność budowania zdrowych relacji, które opierają się na autentyczności i wzajemnym szacunku. To gotowość do wyrażania siebie bez strachu przed odrzuceniem czy oceną ze strony innych.
Akceptacja siebie w relacjach z rodziną i przyjaciółmi może mieć swoje specyficzne aspekty, które wynikają z dynamiki tych relacji. Przede wszystkim rodzina i przyjaciele znają cię od dłuższego czasu i mieli okazję obserwować różne fazy twojego życia. Znają Twoje historie i doświadczenia, te wszystkie złe i dobre momenty, dni chwały i porażki. W tym aspekcie akceptacja siebie może być silniej związana z akceptacją własnej przeszłości, w tym błędów czy trudnych momentów.
Ponadto rodzina często ma wobec ciebie różne oczekiwania, bazujące na kulturze, tradycji, a czasem nawet na swoich własnych aspiracjach. Dlatego akceptacja siebie w relacjach rodzinnych może polegać w większym stopniu na budowaniu równowagi pomiędzy zaspokajaniem tych oczekiwań a zachowaniem swojej tożsamości i indywidualności.
W relacjach z rodziną i przyjaciółmi akceptacja siebie jest kluczowa, ale może być także wyzwaniem ze względu na różnorodność oczekiwań i dynamikę tych relacji. Wspierając swoją tożsamość, wartości i granice, tworzysz zdrową podstawę dla wzajemnej akceptacji i wzrostu tych relacji.
Natomiast brak samoakceptacji w relacjach z rodziną i przyjaciółmi może prowadzić do różnych negatywnych konsekwencji, zarówno dla ciebie, jak i dla tych relacji. Na przykład:
- możesz zacząć wątpić w swoje umiejętności, zdolności i zaniżać swoje poczucie wartości,
- trudności w komunikacji z innymi, ponieważ obawiasz się odrzucenia i/lub krytyki,
- będziesz stale szukać potwierdzenia i akceptacji od innych, co może prowadzić do niezdrowej zależności emocjonalnej,
- możesz odczuwać frustrację, irytację, a nawet i wściekłość, które będziesz przenosić na relacje z bliskimi,
- możesz mieć trudności w wyrażaniu emocji i potrzeb,
- możesz unikać bliskich relacji lub trzymać się na dystans od innych, aby uniknąć potencjalnego bólu emocjonalnego,
- w dłuższej perspektywie, chroniczny brak samoakceptacji może prowadzić do problemów z samooceną, depresji, lęków czy innych problemów psychicznych.
Warto pamiętać, że samoakceptacja to proces, w którym możesz potrzebować wsparcia. Jeśli masz trudności z akceptacją siebie, warto abyś porozmawiała z coachem, terapeutą lub innym specjalistą, który pomoże Ci zdobyć narzędzia i strategie pomagające poprawić Twoje samopoczucie i relacje z innymi.
Poznaj swoje relacje z rodziną i przyjaciółmi
W jaki sposób możesz poznać to, jak wyglądają twoje relacje z rodziną i przyjaciółmi i jaki mają one wpływ na Twój poziom samoakceptacji?
W co grasz z bliskimi? Zastanów się, jaką rolę pełnisz w tych relacjach i czy jest to rola, której naprawdę chcesz? Czy może dostosowujesz się do oczekiwań innych kosztem swoich potrzeb?
Obserwuj siebie: przyjrzyj się temu, jak wyrażasz swoje emocje w obecności bliskich osób. Czy czujesz się swobodnie, czy może często tłumisz swoje uczucia lub je maskujesz, żeby nie zrobić nikomu przykrości? Zastanów się też na ile czujesz się odpowiedzialna za samopoczucie członków Twojej rodziny i przyjaciół. A jeśli tak, to w jakich okolicznościach pojawia się to poczucie i co wtedy robisz?
Reakcja na krytykę: Zwróć uwagę, jak reagujesz na krytykę lub negatywne opinie ze strony rodziny i przyjaciół. Czy odczuwasz silne emocje lub zmiany w samoocenie? Czy może działasz zapobiegawczo i robisz wiele, żeby uniknąć nieprzychylnych komentarzy. Nawet jeśli robisz to kosztem siebie.
Presja konformizmu: Obserwuj, czy odczuwasz presję dostosowania się do norm i oczekiwań rodziny lub grupy przyjaciół, nawet jeśli jest to w sprzeczności z Twoimi przekonaniami.
Umiejętność stawiania granic: Zastanów się, czy potrafisz wyznaczać granice w relacjach z bliskimi. Czy czujesz, że Twoje potrzeby i przekonania są szanowane? Czy potrafisz stanąć we własnej obronie w razie takiej konieczności? Czy raczej wycofujesz się i pozwalasz na przekroczenie twoich granic?
Analiza powyższych przykładów może pomóc ci zrozumieć, jakie są twoje reakcje, myśli i uczucia w relacjach z bliskimi, a także na jakim etapie jest twój proces samoakceptacji. A kiedy już będziesz wiedziała jak wygląda Twój poziom samoakceptacji, będziesz mogła przejść do pracy nad jej wzmocnieniem, albo nawet zbudowaniem od podstaw.
Zaakceptuj siebie w relacjach z rodziną i przyjaciółmi
Jak możesz zaakceptować siebie bardziej w relacjach z rodziną i przyjaciółmi?
Medytacja miłującej dobroci: medytacja Metta opiera się na życzeniach szczęścia, zdrowia, miłości, spokoju, kierowanych kolejno do siebie, kogoś bliskiego oraz do tej osoby, z którą masz trudną relację. Ta medytacja może Ci pomóc w osiągnięciu większego spokoju i pewności siebie w relacjach z tymi członkami rodziny, z którymi nawet na zdjęciu nie czujesz się dobrze.
“Medytację miłującej dobroci” znajdziesz w 6 odcinku podcastu Rozwój z Poziomu Miłości
Wybacz sobie, że nie rozumiesz: relacje rodzinne pełne są tajemnic, niedopowiedzeń i trupów w szafie. Czasem może być Ci trudno zrozumieć reakcje kogoś Ci najbliższego, kto rani Cię i sprawia ból, chociaż powinien okazywać Ci miłość i wsparcie. Wybacz sobie przede wszystkim to, że nie rozumiesz tego, co się dzieje, a następnie to, że nie musisz brać za to odpowiedzialność.
O tej praktyce wybaczania sobie mówiłam w jednym z #LIVEzRozwojowąZmianą
Zatroszcz się o siebie: kiedy byłaś mała, mogło być tak, że dorośli przerzucali na Ciebie odpowiedzialność za swoje uczucia. “Przez Ciebie, że mamusi jest przykro”. “Babcia będzie płakać, jak nie zjesz rosołku” i tym podobne uwagi sprawiły, że teraz dbasz przede wszystkim o potrzeby innych, swoje zostawiając na sam koniec. Czas zmienić kolejność. Jeśli to dla Ciebie zbyt trudne, możesz zacząć od małej rzeczy. Np. zjedzenia śniadania lub wypicia kawy tak jak lubisz, zanim zaczniesz martwić się o cały świat.
You shall not pass! Być może Twoi bliscy lubią uważać, że Twoje granice są dla innych, a oni mają święte prawo do ich przekraczania, bo Cię kochają. Nic bardziej mylnego. Dlatego, bądź jak Gandalf na moście Khazad-dûm i nie pozwól im przekraczać ustalonych przez Ciebie zasad. Jeśli zaczynasz dopiero budować swoje granice, możesz zacząć od czegoś małego.
Trzy razy nie: jest taka zasada w asertywności, która mówi o tym, żeby trzy razy powtórzyć swoją asertywną odpowiedź, a wówczas nawet najzacieklejszy zawodnik odpuści. Chodzi o to, żeby powiedzieć “nie” w uprzejmy sposób, ale bez żadnych ale, tłumaczenia się, usprawiedliwiania i mini kłamstewek. Np. kiedy mama/babcia/teściowa (czy ktokolwiek inny, uwielbiający karmić ludzi) zaproponuje Ci dokładkę odpowiedz “nie, dziękuję”. Kiedy będzie dociskać, powtórz to trzy razy. A kiedy zapyta “dlaczego nie?”, odpowiedz “po prostu nie”. Bo nie musisz się tłumaczyć. A kiedy ta osoba się obrazi – no cóż – nie jesteś odpowiedzialna za jej uczucia.
Samoakceptacja w relacjach z rodziną to może być najtrudniejszy i jednocześnie najważniejszy proces poznawania i akceptowania siebie, jaki przejdziesz w życiu. Może być też dla Ciebie prawdziwą trampoliną i fundamentem do zaakceptowania siebie w innych obszarach życia.
Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia w tym procesie – zapraszam Cię na bezpłatne konsultacje.
Umów się i sprawdź, jak mogę Ci pomóc poznać i zaakceptować siebie w pełni.
Moje relacje zawodowe i społeczne
czyli jak odnajdujesz się w pracy i społeczeństwie
Samoakceptacja w relacjach zawodowych oznacza pozytywne przyjmowanie i akceptowanie samego siebie w kontekście pracy, zawodowych wyzwań i relacji z innymi ludźmi. Jest to proces, który najmocniej wpływa na świadomość swoich mocnych stron, ograniczeń, wartości i celów zawodowych oraz akceptacji siebie w tych obszarach.
Natomiast specyfika akceptacji siebie w relacjach społecznych dotyczy interakcji z innymi ludźmi i funkcjonowania w społeczeństwie. I obejmuje zdolność do pozytywnego traktowania siebie w relacjach z różnymi grupami społecznymi i jednostkami oraz utrzymania zdrowych granic między własnymi potrzebami a oczekiwaniami społecznymi.
Samoakceptacja w relacjach społecznych najmocniej wiąże się z umiejętnością wyznaczania zdrowych granic osobistych. Obejmuje respektowanie swoich potrzeb, uczuć i wartości oraz ich obronę w obliczu presji społecznej lub manipulacji.
Ważnym aspektem jest także radzenie sobie z krytyką społeczną. Kiedy akceptujesz siebie jesteś bardziej odporna na negatywne opinie czy krytykę ze strony społeczeństwa, przełożonych, czy współpracowników/czek i nie pozwalasz na to, aby wpłynęły one na Twoje poczucie własnej wartości.
Samoakceptację w relacjach zawodowych pomaga budować zrozumienie swoich mocnych stron i lepiej radzić sobie z ograniczeniami oraz działanie i podejmowanie decyzji w zgodzie z tym, co dla Ciebie ważne. Dzięki czemu jest większe prawdopodobieństwo, że będziesz zadowolona ze swojej pracy. Samoakceptacja wspiera także umiejętność radzenia sobie z porażkami i błędami w pracy i przyjmowania ich jako części procesu rozwoju i nauki. Dzięki czemu odczuwasz dużo mniejszy stres i lęk przed niepowodzeniami.
W skrócie, samoakceptacja w relacjach zawodowych i społecznych polega na pozytywnym stosunku do samej siebie, akceptowaniu zarówno mocnych stron. A także obszarów do poprawy oraz wykorzystywaniu tego procesu do budowania zdrowych relacji w miejscu pracy i osiągnięcia sukcesu zawodowego. W relacjach społecznych natomiast polega na umiejętności bycia sobą w obecności innych ludzi, utrzymania zdrowych granic oraz budowania autentycznych i zrównoważonych relacji. To proces, który pozwala na osiągnięcie spokoju i zadowolenia w relacjach z różnymi grupami zawodowymi i społecznymi.
Brak akceptacji siebie w relacjach zawodowych i społecznych może generować wiele negatywnych skutków. Oto kilka z nich:
- niskie poczucie własnej wartości,
- nadmierne skupienie na swoich wadach i ograniczeniach,
- nadmierne porównywanie się z innymi,
- unikanie wyzwań i lęk przed porażką,
- niski poziom satysfakcji zawodowej
- unikanie interakcji społecznych i wycofanie z życia społecznego, co może prowadzić do izolacji,
- niskie zaufanie do innych,
- brak asertywności i trudności z wyrażaniem swoich potrzeb i opinii.
Poznaj swoje relacje zawodowe
Jak sama widzisz, samoakceptacja w relacjach społecznych i zawodowych ma ogromny wpływ na Twoje samopoczucie i poczucie satysfakcji w życiu. Abyś jednak mogła zacząć wzmacniać akceptację siebie, wczesniej musisz dowiedzieć się, jaka jest Twoja obecna samoocena i gdzie znajdują się słabe punkty wpływające na Twoje poczucie wartości.
Jak możesz odkryć jakość samoakceptacji w relacjach zawodowych i społecznych?
Odpowiedz sobie na te pytania:
Jaka jest Twoja pozycja? Jakie miejsce zajmujesz w zawodowym lub społecznym szeregu? Jak się tam znalazłaś? Czy czujesz się w nim dobrze, czy wręcz przeciwnie? Masz poczucie, że zasługujesz na dużo lepsze miejsce, ale nie potrafisz odnaleźć do niego drogi?
Z kim się porównujesz? I w jaki sposób to robisz? Czy zazdrościsz innym ich osiągnięć, czy zżera Cię zawiść? A może uważasz, że jesteś lepsza, ale inni po prostu CIę nie doceniają, a czasem wręcz wykorzystują? Ale ty im jeszcze pokażesz? Tylko to “jeszcze” nigdy się nie wydarza…
Czego się boisz? Który lęk towarzyszy Ci na co dzień? Lęk przed oceną, odrzuceniem, porażką i niepowodzeniem, lęk przed brakiem akceptacji społecznej i ostracyzmem, czy może lęk przed byciem nieatrakcyjną?
Jak wyznaczasz swój status? Co musisz mieć, umieć, potrafić i co zrobić, żeby zająć wymarzoną przez Ciebie pozycję zawodową i/lub społeczną? Co jesteś gotowa zrobić i co poświęcić, żeby dojść do tego miejsca?
Zaakceptuj siebie w relacjach zawodowych i społecznych
Kiedy już ustalisz jak bardzo akceptujesz siebie w relacjach zawodowych i społecznych, możesz przejść do działania i do pracy nad tym, aby wzmocnić samoakceptację w tych obszarach.
Jak zaakceptować siebie w relacjach zawodowych i społecznych?
Porównuj się do siebie z przeszłości, a nie do innych: jeśli już musisz się z kimś porównywać, porównuj się ze sobą – sprzed miesiąca, roku, czy 5 lat. Zobacz to, co było wtedy dla Ciebie niemożliwe, a co teraz robisz z łatwością. Zobacz wyraźnie drogę jaką przebyłaś do miejsca, w którym teraz jesteś. I doceń każdy swój krok. Nawet ten najmniej znaczący. Bo to był niewielki krok dla ludzkości, ale dla Ciebie – ogromny skok.
Napisz swoje referencje: wyobraź sobie, że starasz się o wymarzone stanowisko i potrzebujesz referencji. Zapytaj swoich współpracowników, szefa lub inne osoby, które Cię znają na polu zawodowym i/lub społecznym, co w Tobie cenią najbardziej? Jeśli zapytanie ich wprost nie wchodzi w grę, możesz poprosić zaufaną osobę, żeby zrobiła to za Ciebie i zebrała odpowiedzi.
Jeśli to również nie wchodzi w grę – sama napisz swoje referencje i wymień w nich wszystko to, co potrafisz, wiesz, umiesz. Wypisz wszystkie swoje mocne strony, talenty, umiejętności i kompetencje. Pisz jednak w trzeciej osobie, tak jakbyś pisała o kimś obcym, Wówczas łatwiej będzie Ci się zdystansować i utrzymać na wodzy syndrom oszusta, który może się włączyć, kiedy będziesz pisała w pierwszej osobie.
Doceń siebie: kiedy inni nie doceniają Cię w pracy, doceń sama siebie. Chwal się za dobrze wykonaną pracę, za sumienne wypełnianie obowiązków, za wkład jaki wnosisz na swoim stanowisku. A kiedy w końcu zrozumiesz, że się w tej robocie marnujesz i raczej nie możesz liczyć na zmianę warunków, złóż wypowiedzenie i z pewnością siebie i swojej wartości poszukaj nową posadę 🙂
Pracuj nad asertywnością: świat pełen jest ludzi, którzy uważają, że mają niezbywalne prawo do mówienia Ci, jaka masz być i co masz robić. Cóż, to tylko ich opinia, a Ty możesz ją wziąć pod uwagę, ale wcale nie musisz się do niej stosować. Więc następnym razem, kiedy ktoś “życzliwy” będzie Ci mówił, jak masz żyć, podziękuj mu i powiedz: “to bardzo ciekawe, muszę to przemyśleć”. A potem zrób z tym, co uważasz za wartościowe dla Ciebie – albo faktycznie to przemyśl, albo spuść w kibelku zapomnienia 😉
Bądź sobą: autentyczność w relacjach zawodowych i społecznych jest chyba najtrudniejsza – bo w tych obszarach jednak lubimy się pokazywać z jak najlepszej strony. I skrzętnie ukrywamy to, co “nie nadaje się dla ludzi”. Tymczasem bycie po prostu sobą – oczywiście sobą, która nie rani i nie krzywdzi innych w imię autentyczności – najbardziej pomaga zaakceptować siebie. Bo kiedy nie musisz udawać i po prostu jesteś sobą, to tym samym akceptujesz ten prawdziwy obraz siebie. Niezależnie od tego, jaki on jest.
Samoakceptacja w relacjach zawodowych i społecznych pomaga budować wartościowe i pełne satysfakcji życie. Może jednak nieść ze sobą wiele wyzwań i problemów. Możesz mieć trudności, aby poradzić sobie z nimi samodzielnie. Wówczas, jak w każdym innym obszarze, możesz skorzystać ze wsparcia. Także mojego.
Jeśli chciałabyś porozmawiać o trudnościach w Twoich relacjach zawodowych i/lub społecznych i dowiedzieć się, jak ja mogę Ci pomóc, umów się na bezpłatne konsultacje i sprawdź to osobiście!
Ciąg dalszy nastąpi
Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych “odcinków” zapisz się na newsletter Rozwoju z Poziomu Miłości. Wówczas w każdy poniedziałek (zazwyczaj) przyślę Ci list i wiadomością o kolejnym rozdziale, a także o nowych odcinkach podcastu Rozwój z Poziomu Miłości oraz wile inych wartościowych treści.
Ten artykuł będę sukcesywnie rozwijać i rozbudowywać w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, o zagadnienia związane z poznawaniem i akceptowaniem siebie w 8 obszarach samoakceptacji:
- Moje ciało i wygląd
- Moja tożsamość
- Moje zasoby
- Moja rzeczywistość
- Moje relacje ze sobą
- Moje relacje w związku
- Moje relacje w rodzinie i z przyjaciółmi
- Moje relacje zawodowe i społeczne
Nie możesz zaakceptować tego, czego nie znasz, albo o czym nie masz pojęcia, że w ogóle istnieje.
Dlatego zapraszam Cię na bezpłatne, wakacyjne wyzwanie mailowe!
poznaj i Zaakceptuj siebie tego lata
wyzwanie będzie trwało przez 8 tygodni
od 3 lipca do 25 sierpnia 2023 r.
Każdy tydzień będzie poświęcony jednemu obszarowi
- Moje ciało i wygląd
- Moja tożsamość
- Moje zasoby
- Moja rzeczywistość
- Moje relacje ze sobą
- Moje relacje w związku
- Moje relacje w rodzinie i z przyjaciółmi
- Moje relacje zawodowe i społeczne
- We wtorki będę wysyłać maile dotyczące poznania siebie
- W czwartki te dotyczące samoakceptacji
The form you have selected does not exist.
Jeśli spodobało Ci się to, o czym piszę
Jeśli uważasz, że to, o czym piszę, może być dla kogoś wartościowe, będę Ci wdzięczna za udostępnienie mojego artykułu.