Mapa marzeń i pragnień
17 marca 2022Jakie błędy można popełnić na ścieżce Rozwojowej Zmiany?
27 października 2021Jak odnaleźć szczęście w życiu dzięki Rozwojowej Zmianie?
Poszczególne obszary, tematy, kroki i sesje Rozwojowej Zmiany mają na celu wesprzeć cię w budowie solidnych fundamentów pod szczęśliwe i pełne satysfakcji życie, opartych na tym co dla ciebie najważniejsze. Zapraszam cię do zapoznania najpierw z ogólną koncepcją szczęścia, a następnie z moją propozycją, jak w osiągnięciu szczęścia może cię wspomóc Rozwojowa Zmiana.
Czym w ogóle jest szczęście i jak je odnaleźć w życiu?
Definicji można przytoczyć bardzo dużo – zarówno w psychologii, jak i filozofii, powstało wiele koncepcji, które dążą do opisania tego pożądanego przez każdego człowieka stanu. Bo przecież wszystkie chciałybyśmy być szczęśliwe. Jednak badania dotyczące zdrowia psychicznego, w szczególności depresji oraz rosnąca liczba samobójstw, pokazują, że nie jest to takie proste.
Szczęście może mieć wiele wymiarów. W ujęciu hedonistycznym miarą szczęścia jest tutaj bilans przyjemności i przykrości, cierpienia i radości. Oczywiście szczęście możliwe jest wtedy, kiedy tego zadowolenia i radości jest więcej, niż bólu i cierpienia.
Natomiast Arystoteles określał szczęście, jako osiąganie tego, co warte jest starań, co daje poczucie sensu życia, niezależnie od doznanych cierpień i zawodów.
Nie ukrywam, że w kontekście Rozwojowej Zmiana, ale nie tylko, bliższa jest mi eudajmonistyczna, czyli arystotelesowska, niż hedonistyczna koncepcja szczęścia.
Bo, w moim przekonaniu, życie nie polega tylko na eliminacji smutku i cierpienia, ale na dążeniu do czegoś więcej. Dążeniu do realizacji tego, co w życiu ważne, a nie tylko radosne i piękne.
Bardzo fajnie pokazuje to bajka “W głowie się nie mieści”, w której główną rolę grają emocje. Nasze życie jest pełne, wartościowe i szczęśliwe dopiero wtedy, kiedy jest w nim miejsce na wszystkie uczucia i stany. Kiedy jesteśmy w równowadze i dobrostanie psychicznym.
Pieniądze szczęścia nie dają
Nasz język nie ułatwia nam sytuacji. W języku polskim słowo szczęście określa zarówno stan szczęście, rozumiany jako zadowolenie z życia, jak i pomyślny zbieg okoliczności. To sprawia, że to, czy będziemy szczęśliwe, często przypisujemy czynnikom zewnętrznym. Losowi, pomyślności, zbiegowi okoliczności, innym ludziom.
Jak tylko zdobędę to, czy tamto, to będę szczęśliwa. Kiedy zarobię odpowiednio dużo pieniędzy, to będę szczęśliwa. Kiedy wreszcie on, czy ona mnie pokocha, to będę szczęśliwa.
Natura zna przypadki osób, “które mają wszystko”, a jednak nie są zadowolone ze swojego życia. Są też osoby, w których życiu jest dużo bólu i cierpienia, a które na pytanie, czy czują się szczęśliwe, odpowiedzą “tak!”.
Dlatego pieniądze szczęścia nie dają. Bo szczęście to nasz wewnętrzny dobry stan, a nie zewnętrzne okoliczności. Nie możesz go dostać od nikogo i niczego, ale możesz sama dowiedzieć się, jak odnaleźć szczęście w życiu.
Oczywiście dobrobyt, rozumiany jako jakość życia, jest ważny w budowaniu poczucia szczęścia. Dzięki niemu możemy zaspokajać swoje potrzeby podstawowe – fizjologiczne i bezpieczeństwa. Ich zaspokojenie zaś jest ważne, bo pozwalają nam one prawidłowo funkcjonować oraz zapewniają zasoby potrzebne do realizacji wyższych potrzeb. Ponieważ to od spełnienia potrzeb przynależności i miłości, szacunku i uznania oraz samorealizacji, zależy nasze szczęście, rozumiane jako dobrostan psychiczny.
Szczęście jest jak Ogr
Szczęście, rozumiane jako dobrostan psychiczny, to poczucie spełnienia i satysfakcji życiowej, dostrzeganie pozytywnych doświadczeń i przyjemnych emocji oraz niski poziom negatywnych przeżyć i nastrojów. Zdobyty raz, nie musi nam towarzyszyć przez całe życie. Jednakże człowiek ma całkiem duży wpływ na zbudowanie swojego poczucia szczęścia.
Tak pojmowane szczęście ma różne wymiary i warstwy. Warto mieć tego świadomości, bo dzięki temu jeszcze łatwiej możemy samodzielnie i na różnych poziomach zadbać o własne szczęście.
Według teorii stworzonej przez Józefa Czapińskiego nasz dobrostan psychiczny składa się z sześciu wariantów. Są to:
- samoakceptacja,
- rozwój osobisty,
- cel w życiu,
- panowanie nad otoczeniem,
- autonomia,
- pozytywne relacje z innymi.
Dbanie o swój dobrostan psychiczny jest najlepszym sposobem, żeby odnaleźć szczęście w życiu.
Samoakceptacja to szanowanie i akceptowanie siebie takiego, jakim się jest.
Samoakceptacja jest silnie związana z samopoznaniem i szacunkiem do samej siebie. Jeśli zdaję sobie sprawę jakie są moje mocne i słabe strony, jakie posiadam wady i zalety, to łatwiej mi ocenić swoje możliwości. Zaakceptować to, kim jestem oraz to, co potrafię lub czego nie potrafię. Uznać swoje błędy i porażki za lekcje, z których mogę wyciągnąć wnioski, a nie świadectwo własnej beznadziejności.
Rozwój osobisty jest podstawową właściwością natury ludzkiej
Rozwój osobisty to nieustanny proces poznawania siebie, doskonalenia własnych zasobów, zdolności, talentów, podnoszenie kompetencji emocjonalnych, zawodowych, społecznych. To ciągłe dążenie do poszerzania osobistych możliwości. Ciekawość świata, innych i samej siebie. Próbowanie i testowanie nowych koncepcji, aktywności i możliwości uczynienia swojego życia jeszcze pełniejszego i satysfakcjonującego.
Cel w życiu to dobrze przemyślana i realistyczna wizja własnego życia
Zdolność odnajdywania sensu i kierunku w życiu jest wyrazem tego, że każda z nas potrzebuje wierzyć, że jest na świecie po coś, że jej życie ma znaczenie. Tą potrzebę realizujemy stawiając i realizując zadania życiowe. Budujemy system osobistych poglądów i przekonań, które zapewniają nam poczucie sensu i znaczenia, intencjonalności i samosterowności.
Bowiem człowiek, który poddaje się biegowi zdarzeń i niepewności losu, nie osiąga poczucia szczęścia. Może jedynie doznać chwil przyjemności związanych z zaspokajaniem swoich potrzeb podstawowych.
Panowanie nad otoczeniem pozwala to poczuć się bezpiecznie
Poczucie sprawczości i kompetencji oraz wpływu i kontroli nad tym, co nas otacza pomaga nam osiągnąć szczęście. Kiedy wiem, co jest ode mnie zależne, a co nie, mogę podejmować działania, które przyniosą efekt. Nie zamartwiam i nie tracę energii na to, na co nie mam wpływu. Mam również odwagę do podejmowania wyzwań oraz chwytania okazji – aktywne uczestnictwo w życiu. Kreuję swoje szczęście, a nie tylko czekam, że ktoś lub coś mi je da.
Autonomia to samodzielność i niezależność w decydowaniu o sobie
Poczucie niezależności i wolności to wartości, do których się odwołujemy. Nic dziwnego. Nieuleganie naciskom zewnętrznym, kierowanie się się w życiu własnymi przekonaniami i wartościami, nawet jeżeli w naszym otoczeniu dominuje inny wzorzec, to stan, dzięki któremu zwiększa się zadowolenie z własnego życia.
Taka wolność i niezależność nie oznacza jednocześnie wolności i niezależności absolutnej od wszystkiego i wszystkich w naszym życiu. Chodzi o to, aby decyzję o ograniczeniu siebie, przesunięciu swoich granic na rzecz czegoś lub kogoś, podejmować samodzielnie i autonomicznie, a nie pod wpływem czyichś nacisków lub oczekiwań.
Pozytywne relacje z innymi, ciepłe i pełne zaufania
Umiejętność doświadczania miłości, empatii wobec innych ludzi, wchodzenia w relacje głębokiej przyjaźni i intymności to ważne elementy szczęścia. Owszem można być samą i nie doświadczać uczucia samotności i tęsknoty za innymi w stopniu uniemożliwiającym odczuwanie zadowolenia z życia. Niemniej człowiek jest istotą społeczną i potrzebuje do życia, i szczęścia, innych ludzi. Nawet tak zagorzała introwertyczka jak ja 🙂
A zatem, co wspólnego ze szczęściem ma Rozwojowa Zmiana?
Dziękuje ci za to, że jesteś nadal ze mną. Teraz już przejdę do sedna tego artykułu, czyli jak odnaleźć szczęście w życiu dzięki Rozwojowej Zmianie?
Rozwojowa Zmiana i jej poszczególne elementy i metody pomogą ci przeanalizować i przepracować swoje poczucie szczęścia w jego kolejnych warstwach i wariantach. Zarówno w sferze emocji i potrzeb, jak i tworzenia wyższych celów, poznawania i doskonalenie zasobów i mocnych stron.
Przeanalizuje teraz 12 kroków Rozwojowej Zmiany pod kątem ich znaczenia dla budowania poczucia szczęścia i satysfakcji w życiu.
1. Mapa życia
Na poczucie naszego szczęścia ogromny wpływ ma to, kim w ogóle jesteśmy. Nasza historia osobista i rodzinna. Społeczeństwo i kultura, w której się wychowywaliśmy. Dzięki mapie życia będziesz mogła rozpoznać, co dotychczas w twoim życiu miało największy wpływ na twój dobrostan psychiczny.
Zbudujesz też podwaliny pod działania w obszarze samorealizacji, rozwoju osobistego, autonomii, zbudowania misji i wizji swojego życia oraz budowania pozytywnych relacji z innymi.
W ramach tego kroku możesz skorzystać z sesji “Mapa życia” oraz “Rozwojowy Przegląd Osobisty”
2. Uczucia i potrzeby
Zaspokojenie naszych potrzeb, na każdym poziomie, oraz doświadczenie pozytywnych uczuć i radzenie sobie z tymi trudniejszymi, ma ogromne znaczenie dla naszego dobrostanu psychicznego.
Pracując z uczuciami i potrzebami zyskasz większe poczucie kontroli nad swoimi stanami emocjonalnymi oraz zbudujesz strategię zaspokajania ważnych dla ciebie potrzeb. To zaś w znacznym stopniu pomoże ci budować poczucie szczęścia i satysfakcji w życiu, szczególnie w obszarze sprawczości i poczucia wpływu na swoje życie.
W ramach tego kroku możesz skorzystać z sesji “Mapa uczuć i potrzeb”
3. Przekonania i blokady
Nasze przekonania i blokady mogą mocno sabotować nasze poczucie zadowolenia z życia. W końcu świadomość własnej autonomii w znacznym stopniu opiera się na działaniu w zgodzie z osobistymi przekonaniami i poglądami.
Rozpoznawanie przekonań i blokad oraz skuteczne rozbrajanie naszych wewnętrznych przeszkód, to kluczowy element budowania osobistego dobrostanu psychicznego. Podobnie jak transformacja negatywnych przekonań i obaw, a także rozwijanie i instalowanie wspierających sądów.
Dzięki temu będziesz potrafiła dostrzegać pułapki dołki na drodze do osobistego szczęścia.
W ramach tego kroku możesz skorzystać z sesji “Mapa blokad i przekonań”.
4. Marzenia i pragnienia
Nic tak nie uszczęśliwia jak spełnione marzenia. Radość, euforia, spełnienie, satysfakcja, ekscytacja, to uczucia, które nam towarzyszą, kiedy nasze pragnienia stają się rzeczywistością. Poziom szczęścia, które wówczas odczuwamy jest tym większy, im bardziej nasze marzenie wpisywało się w cel naszego życia oraz kiedy możemy je dzielić z bliskimi nam osobami.
W tym kroku Rozwojowej Zmiany nadasz odpowiednią wagę i znaczenie swoim marzeniom i pragnieniom oraz sprawisz, że staną się ważnym elementem misji i wizji twojego życia. Dzięki temu zapewnisz sobie niewyczerpywalne źródło energii odnawialnej na dalsze kroki i na całe życie.
W ramach tego kroku możesz skorzystać z sesji “Mapa marzeń i pragnień”
5. Role życiowe i subosobowości
Nasze role życiowe i subosobowości wiążą się właściwie z każdą warstwą dobrostanu psychicznego. Akceptując je, działamy w obszarze samoakceptacji. Tworząc i realizując nasze role życiowe rozwijamy się, doskonalimy nasze zasoby i zainteresowania. Realizujemy nasz cel życiowy dzięki nim. Budujemy poczucie sprawczości i autonomii, szczególnie wtedy, gdy decydujemy się na rezygnację lub przekształcenie jakiejś roli lub subosobowości tak, aby służyła przede wszystkim nam. Naszym potrzebom i wartościom. Aby realizowała to, co dla nas ważne.
Dlatego w tym kroku stworzysz mapę swoich ról życiowych i subosobowości oraz zdecydujesz, które z nich służą twojemu szczęściu, a z którymi czas się pożegnać.
W ramach tego kroku możesz skorzystać z sesji “Mapa ról życiowych i subosobowości”
6. Wartości
Można śmiało powiedzieć, że nasze szczęście rośnie wprost proporcjonalnie do stanu realizacji naszych osobistych wartości. Kiedy nie znamy swoich wartości lub stawiamy wartości innych przed naszymi,poczucie szczęścia spada, a rośnie poziom tzw. negatywnych emocji – złości, frustracji, rozczarowania sobą. Co za tym idzie, poziom dobrostanu psychicznego w obszarze samoakceptacji, autonomii, sprawczości, celu życiowego i relacji z innymi jest mocno nadwyrężony.
Dlatego w tym kroku Rozwojowej Zmiany kluczowe będzie zbudowanie twojego osobistego kanonu wartości oraz zakorzenienie go w uczuciach i potrzebach oraz marzeniach i pragnieniach tak, żeby w 100% odzwierciedlał to, co dla ciebie ważne.
W ramach tego kroku możesz skorzystać z sesji “Mapa wartości”
7. Misja
Cel i sens w życiu to trzeci poziom dobrostanu psychicznego. Poczucie tego, gdzie chcesz się w życiu znaleźć, w jaki sposób i z kim ma ogromne znaczenie dla osiągnięcia szczęścia i satysfakcji w życiu.
Dlatego w tym kroku określisz swoją misję, przynajmniej w zarysie. Tak, aby wskazywała ci dalszy kierunek na twojej drodze do szczęścia.
W ramach tego kroku możesz skorzystać z sesji “Misja życiowa”
8. Wizja
Wizja życiowa, podobnie jak misja, mocno wpisuje się w warstwę szczęścia związaną z celem w życiu. Polega na rozpisaniu swojej życiowej intencji na mniejsze cele, dzięki którym zrealizujesz swoje osobiste posłannictwo. Rozwój osobisty, cel w życiu, panowanie nad otoczeniem, autonomia oraz relacje z innymi przenikają wszystkie obszary, które obejmiesz swoją wizją. A później, dzięki realizacji wizji, wykreujesz swoje szczęśliwe życie.
I dlatego w tym kroku stworzysz swoją wizję życia, dzięki której zrealizujesz swoją misję, wartości, potrzeby oraz marzenia i pragnienia.
W ramach tego kroku możesz skorzystać z sesji “Wizja życia”
9. Priorytety
Wyznaczanie i realizowanie celu życiowego ściśle wiąże się z umiejętnością ustalania priorytetów, a następnie wprowadzania ich w życie. Ta zdolność silnie rzutuje na poczucie sprawstwa i wpływu na swoje otoczenie, a także autonomii i rozwoju osobistego. Realizując swoje priorytety znacząco wpływasz na poziom swojego dobrostanu psychicznego.
Dlatego w tym kroku nauczysz się oddzielać to co ważne, od tego, co tylko pilne. Oraz to, co ważne dla ciebie, od tego, czego oczekują od ciebie inni.
W ramach tego kroku możesz skorzystać z sesji “Mapa priorytetów”
10. Mocne strony
Odpowiedź na pytanie jak mogę coś zrobić najlepiej, jakie są moje mocne strony i zasoby, to ważna część budowania swojego dobrostanu psychicznego poprzez rozwój osobisty. Wspiera także samoakceptację oraz poczucie sprawczości i autonomii.
Dlatego w tym kroku stworzysz mapę swoich mocnych stron, kompetencji i umiejętności. Dzięki temu będziesz dokładnie wiedziała jakie one są i będziesz mogła świadomie z nich korzystać przy realizacji swojego celu życiowego i budowaniu szczęśliwego życia.
W ramach tego kroku możesz skorzystać z sesji “Mapa mocnych stron”
11. Nawyki
Nic tak nie podkupuje naszego poczucia autonomii jak zły nawyk. Określenie “szpony nałogu” sugeruje, że nie masz wpływu na swój nawyk, choćby szkodził twojemu zdrowiu i szczęściu. Z drugiej strony odpowiednio zbudowane nawyki mogą być dużym wsparciem w realizacji twojego celu życiowego. Są również istotnym elementem rozwoju osobistego, samoakceptacji oraz poczucia panowania nad otoczeniem i sobą samą. A nawet na pozytywne relacje z innymi, jeśli twój nawyk wspiera budowanie bliskości i intymności.
Dlatego w tym kroku nauczysz się świadomie planować, budować i korzystać z nawyków. Szczególnie mikronawyków. Małych niczym kropla w morzu i potężnych niczym kropla, która drąży skałę.
W ramach tego kroku możesz skorzystać z sesji “Mapa nawyków”
12. Planowanie
Człowiek czuje się bezpieczniej, gdy doświadcza ładu i porządku. Dzięki temu wzmacnia się jego poczucie sprawczości i panowania nad otoczeniem, a w szczególności nad codzienną listą zadań. Dzięki dobremu planowi łatwiej zrealizować swój cel w życiu. To nie oznacza, że planowanie jest niezbędne do szczęścia. Nie mniej może pomóc w osiągnięciu stanu w miarę trwałego zadowolenia w życiu.
Dlatego tym kroku zbudujesz swój osobisty system, złożony z ogólnych zasad i narzędzi, które pomogą ci planować w zgodzie ze sobą oraz z wykorzystaniem twoich mocnych stron i nawyków oczywiście.
W ramach tego kroku możesz skorzystać z sesji “Rozwojowe planowanie”
Mam nadzieję, że teraz bardziej optymistycznie patrzysz na możliwość osiągnięcia osobistego szczęścia. A dzięki Rozwojowej Zmianie będziesz wiedziała, jak odnaleźć szczęście w życiu.
Jeśli jednak masz wątpliwości lub dodatkowe pytania zapraszam Cię na Konsultacje Rozwojowej Zmiany.
Umów się i sprawdź, jak mogę ci pomóc!