#LIVE z Rozwojową Zmianą – 10.12.2021 r.
10 grudnia 2021Dlaczego Mentorka prowadzi coaching?
15 grudnia 2021Pierwsza zasada dynamiki Newtona jest dużo bardziej uniwersalna niż uczą nas tego w szkole. Mówi ona o tym, że aby w położeniu jakiegoś ciała zaszła zmiana, to musi zadziałać na nie pewna siła. Podobnie jest ze zmianą naszego życia. Jeśli nie pojawi się żadna siła – wewnętrzna lub zewnętrzna, albo działające na nas siły będą się równoważyć, pozostaniemy w spoczynku. Przyjrzenie się działającym na nas siłom pomoże nam ustalić, jaka jest nasza gotowość do zmiany.
Jeśli na ciało nie działa żadna siła lub siły działające równoważą się, to ciało pozostaje w spoczynku.
Isaac Newton
Kiedy zidentyfikujemy, jakie siły są w stanie wprawić nas w ruch zmiany, a jakie nas powstrzymują oraz określimy wielkość tych sił, będziemy w stanie określić poziom naszej gotowości do zmiany.
Zaczniemy od identyfikacji sił, dzięki której wchodzimy w proces zmiany. Co sprawia, że nagle nasze życie przestaje nam wystarczać? I pomimo strachu, oporu i jednej wielkiej niewiadomej, decydujemy się wywrócić nasze życie do góry nogami? Albo przynajmniej zwyczajnie je zmienić, żeby w końcu było takie jak tego pragniemy?
Oczywiście przyczyn zmiany może być wiele – od osobistych zacząwszy, na klęskach żywiołowych skończywszy. “Czasem musi coś je…nąć, żeby zmiana mogła się wydarzyć.” to zdanie usłyszałam ostatnio na spotkaniu kręgu kobiet i jest w nim głęboka mądrość. Czasem tak bardzo boimy się zmiany, że dopiero katastrofa może nas wyrzucić z naszej życiowej koleiny.
Prawda jest jednak taka, że nie musimy czekać na to, że jakieś magiczne lub katastroficzne “coś” nas zmotywuje do zmiany. Możemy tej motywacji poszukać w sobie i możemy pokonać nasz opór przed zmianą. A dzięki temu zmienić swoje życie na takie, o jakim marzymy.
Jak to zrobić? Pomoże nam w tym wzór na zmianę opracowany przez Richarda Beckharda oraz Davida Gleichera, którzy wskazali, że muszą zaistnieć 3 czynniki, aby nastąpiła zmiana – niezadowolenie, wizja, pierwsze kroki. Powinny one być na tyle mocne, aby pomogły ci pokonać opór przed nieznanym.
Wzór na zmianę
Niezadowolenie x Wizja x Pierwsze kroki > Opór przed zmianą
Niezadowolenie ze stanu obecnego zazwyczaj wynika z braku aprobaty dla aktualnej sytuacji. Pojawia się w nas chęć zmiany, ale jeszcze nie wiemy co i jak zmienić. Na razie wiemy tylko, że jest nam źle, ale nie mamy pomysłu, jak sobie z tym poradzić.
Kiedy narasta w nas niezadowolenie, cała na biało, wjeżdża wizja nowej, pożądanej rzeczywistości. Pozwala ona ustalić kierunek, w jakim dążymy. Jest również naszym motorem do działania. Ustala azymut naszej zmiany.
Następna z kolei jest świadomość Pierwszych kroków. To pomysł na to, co możesz zrobić, żeby zacząć zmieniać swoją sytuację i co pociągnie za sobą kolejne działania. Czasem jeden, dobry dobry pomysł na pierwsze działanie z naszej strony, może uruchomić nasze zaangażowanie jak tocząca się z góry kula śnieżna.
Te trzy elementy stanowią podstawę do określenia na ile jesteś gotowa do zmiany, która jest niezwykle ważna z punktu widzenia powodzenia naszej pracy nad wprowadzaniem jej w życie.
Opór przed zmianą natomiast, to naturalna reakcja obronna naszego mózgu, ponieważ każda zmiana wiąże się z niepewnością i niewiadomą, wyjściem poza własną strefę komfortu. A tam gdzie jest niepewność, może się kryć zagrożenie, dlatego nasz mózg zrobi wiele, żeby powstrzymać nas przed zmianą.
Niechęć wobec zmiany może mieć różne źródła
Nasz opór przed zmianą, może mieć różne pochodzenie.
Czasem nie dość jasno wiemy na czym ma polegać nasza zmiana, czyli nie mamy dobrej wizji tego, jak będzie wyglądać nasza idealna przyszłość. Albo też nie wiemy, jak możemy wprowadzić naszą upragnioną wizję w życie, bo nie określiłyśmy tego, co możemy zrobić, jaki będzie nasz pierwszy krok. A być może widzimy luki w naszej wizji i nie mamy pomysłu, jak sobie z nimi poradzić.
Nasz opór może też wynikać z tego, że chociaż pragniemy zmiany, to jeszcze bardziej chciałybyśmy zachować status quo. Boimy się, że zmiana będzie wiązała się ze zbyt wysiłkiem, albo utratą kontroli. Boimy się, że zmiana może się okazać zmianą na gorsze.
Czynniki potęgujące opór mogą tkwić w nas samych – w naszych przekonaniach, blokadach, lękach. Mogą też pochodzić z naszego otoczenia, które będzie nas odwodzić od zmiany, czasem z troski, czasem ze strachu, że nasza zmiana odbije się na nim negatywnie.
Inne źródła oporu
Źródłem oporu może być też sama zmiana, czyli to co nas czeka, kiedy już zmiana wejdzie w życie, albo sam proces zmiany i nasze wcześniejsze negatywne doświadczenia związane ze zmianą.
We wzorze na zmianę istotne jest to, że jeśli nie określimy któregokolwiek z tych czynników wspierających zmianę lub nie będą one wystarczająco silne, to nie pokonamy oporu przed zmianą i strachu przed tym, co nowe.
To znaczy, że jeśli nasze niezadowolenie z obecnej pracy nie będzie zbyt duże, to nawet fantastyczna wizja nowej, wspaniałej pracy oraz świadomość tego, co możemy zrobić, żeby zmienić pracę, nie wystarczy, żeby pokonać opór przed zmianą.
Pokonanie oporu będzie możliwe dopiero wtedy, kiedy określimy, dlaczego nie jesteśmy zadowolone z sytuacji, w której się znajdujemy. Kiedy będziemy wiedziały, jak ma wyglądać sytuacja po zmianie oraz jaki pierwszy krok wykonamy, aby przybliżyć się do celu. Muszą wystąpić te trzy elementy i muszą być wystarczająco silne, aby przezwyciężyć opór. W przeciwnym wypadku zmiana będzie bardzo trudna lub wręcz niemożliwa do przeprowadzenia.
Gotowość do zmiany
Korelacja trzech pierwszych czynników z oporem pomoże ci określić, czy jesteś gotowa na Rozwojową Zmianę.
Jadwiga Korzeniewska w swojej książce “Motywacja bez zadyszki” opisała trzy etapy gotowości do zmiany, w kontekście zmiany nawyków, ale sądzę, że jej klasyfikację można potraktować bardziej uniwersalnie.
1) Niska gotowość do zmiany.
Na tym etapie dopiero klęska żywiołowa, przemarsz wojska lub asteroida jest w stanie popchnąć nas do zmiany. Oznacza to, że czynniki: niezadowolenie, wizja i pierwsze kroki, albo nie występują w ogóle, albo ich siła jest znikoma wobec oporu jaki odczuwamy wobec zmiany.
2) Umiarkowana gotowość do zmiany.
Na tym etapie jesteśmy bardziej skłonne porzucić naszą życiową koleinę. Jednakże siła niezadowolenia, wizji i pierwszych kroków jest nadal zbyt niska lub też czynniki motywujące nas do zmiany pozostają w nierównowadze.
3) Wysoka gotowość do zmiany.
Na tym etapie zmiany zjadamy na drugie śniadanie. Nasza motywacja wewnętrzna jest wysoka, a opór znikomy. Jesteśmy Demiurginiami swojego życia.
Jak możesz określić swój poziom gotowości do zmiany?
Aby określić swoją gotowość do zmiany odpowiedz sobie na poniższe pytania:
1) Jak duże niezadowolenie odczuwam ze swojego życia w całości lub w jakiejś części? Co jest przyczyną tego niezadowolenie? Czy poziom niezadowolenia jest na tyle wysoki, żeby chciało mi się podejmować wysiłek zmiany?
2) Czy posiadasz wizję swojego wymarzonego życia? Jak chciałabyś, żeby ono wyglądało? Czego pragniesz? O czym marzysz? Jak bardzo atrakcyjna jest dla ciebie twoja wizja?
3) Co możesz zrobić, żeby zmniejszyć swoje niezadowolenie i zrealizować wizję? Co możesz zrobić już dziś? Jaki będzie twój pierwszy krok do zmiany? Jak bardzo prawdopodobne jest, że go wykonasz?
4) Jak duży jest twój opór przed zmianą? Z czego wynika twój opór? Dlaczego pomimo niezadowolenia, wizji i pomysłu na pierwszy krok nie decydujesz się wprowadzić zmiany? Jakie przekonania powstrzymują cię przed zmianą? Jakie sygnały płynące z otoczenia mogą potęgować twój opór?
Przygotowałam specjalnego mini workbooka, z którym będziesz mogła sprawdzić swoją gotowość do zmiany na podstawie wzoru na zmianę.
Możesz go pobrać poniżej
The form you have selected does not exist.
Jaki jest twój poziom gotowości do zmiany?
Kiedy już odpowiedziałaś sobie na pytania wyżej, zastanów się, jak subiektywnie oceniasz “moc” poszczególnych elementów wzoru na zmianę.
Pomoże ci to określić swoją gotowość do zmiany.
Niska gotowość do zmiany.
Czynniki: niezadowolenie, wizja i pierwsze kroki albo nie występują w ogóle, albo są zbyt słabe w porównaniu do oporu.
Być może pomysł na zmianę dopiero w tobie kiełkuje, albo w ogóle nie potrzebujesz zmiany. Na tym etapie możesz potrzebować wsparcia w obszarze podniesienia gotowości do zmiany, jeśli czujesz, że jest ci ona potrzebna.
Jeśli w ogóle brakuje ci gotowości do zmiany lub jest ona niska, zapraszam cię do współpracy w celu zbudowanie twojej gotowości i przygotowania się zmiany.
Średnia gotowość do zmiany.
Czynniki: niezadowolenie, wizja i pierwsze kroki równoważą się lub tylko nieznacznie przewyższają opór.
Wiesz już, że chcesz lub potrzebujesz zmiany, ale brakuje ci jeszcze wystarczającej motywacji wewnętrznej, żeby się podjąć trudnego procesu metamorfozy życia. Na tym etapie możesz zechcieć skorzystać ze wsparcia w podniesieniu i umocnieniu swojej gotowości do zmiany oraz przygotowaniu się na jej przeprowadzenie.
Jeśli określiłaś swoją gotowość do zmiany jako średnią, zapraszam cię do współpracy w celu podniesienia twojej gotowości i rozpoczęcia działań w kierunku realizacji Rozwojowej Zmiany.
Oznacza to, że masz wysoką gotowość do zmiany.
Czynniki: niezadowolenie, wizja i pierwsze kroki znacznie przewyższają opór.
Wiesz, że chcesz i potrzebujesz zmiany i jesteś na nią gotowa. Na tym etapie możesz potrzebować wsparcia, w sprawnym i skutecznym przeprowadzeniu Rozwojowej Zmiany.
Jeśli określiłaś swoją gotowość do zmiany jako wysoką, zapraszam cię do współpracy w celu przeprowadzenia przez ciebie Rozwojowej Zmiany w takim zakresie, jak tego oczekujesz.
Sprawdź z jakiego wsparcia możesz skorzystać, aby podnieść swoją gotowość do zmiany?
Najlepszą metodą rozwojową do pracy ze zmianą jest coaching. Nie tylko dlatego, że jednym z 5 zasad coachingu jest przekonanie, że zmiana jest nieunikniona. Także dlatego, że jest to metoda bardzo wszechstronna i uniwersalna. Niezależnie od tego, jaki jest twój poziom gotowości do zmiany oraz co chciałabyś zmienić w swoim życiu i jak, coaching na pewno ci w tym pomoże.
Coaching to świadomy i celowy proces odkrywania własnych zasobów i budowania potencjału oraz osiąganiu celów w zgodzie ze sobą.
W ramach coachingu otrzymujesz:
Spotkania online – pracujesz z dowolnego miejsca w czasie i przestrzeni
Bezpłatna sesja wstępna – możesz mnie poznać i opowiedzieć o swoich oczekiwaniach.
90 minut tylko dla ciebie i twojego celu – jestem tu wyłącznie dla ciebie!
Gwarancja sukcesu – pod warunkiem, że w100% zaangażujesz się w swój proces!
Dzięki coachingowi:
- zbudujesz swoją gotowość do zmiany pracując nad ważnymi dla ciebie aspektami i obszarami życia,
- podniesiesz swoją gotowość do zmiany oraz zaczniesz tę zmianę wprowadzać w życie,
- zidentyfikujesz obszary niezadowolenia – znajdziesz te elementy, które są dla ciebie najmniej satysfakcjonujące,
- stworzysz wizję realizacji zmiany,
- określisz pierwsze kroki, które pomogą ci wprowadzić zmianę w życie,
- zyskasz większą jasność co do tego, co chcesz osiągnąć oraz świadomość, jak możesz to zrealizować
- precyzyjnie określisz czynniki blokujące twoją gotowość do zmiany i przepracujesz je tak, aby osłabić swój opór przed zmianą.
Jeśli jesteś pewna, że coaching jest dla ciebie
Zapraszam cię do sklepu Rozwojowej Zmiany.
Znajdziesz w nim ofertę na pojedyncze sesje coachingowe oraz bardzo korzystne pakiety.
- Pakiet na proces złożony z 3 sesji coachingowych, ważny 2 miesiące od daty zakupu.
- Pakiet na proces złożony z 6 sesji coachingowych, ważny 3 miesiące od daty zakupu.
- Pakiet na proces złożony z 9 sesji coachingowych, ważny 6 miesięcy od daty zakupu.
A jeśli jeszcze masz wątpliwości
Zapraszam cię na bezpłatne konsultacje!
To krótkie spotkanie do 20 minut, na którym będziesz mogła bliżej mnie poznać, mój warsztat i metody pracy.
Opowiem ci czym jest coaching i jakie może dać ci możliwości i poznam twoje oczekiwania wobec mnie i samego coachingu.
Będziesz mogła zdecydować, czy podejmiesz ze mną współpracę